Handcrafted Tenor Harp Ukulele, Cedar, Indian Rosewood, Curved Heard, Hard Case, Bruce Wei HU17-2061
Logo-fn
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
HU17-2061
Lượt xem : 2832
*** USA IMPORT TAX - when "de minimis ” rule end - DON’T WORRY !
For USA customers only : In case you have to add pay for import tax because " de minimis " rule end.
You just need to send me the receipt. I'll send back money ( import tax ) to you.
This notice is valid until if any change US’s tariff policies.
Thank you !
If you would like to purchase a bulk order, please contact with me for SPECIAL DISCOUNT
* A unique handmade instrument worth collecting
( The wood stand is not included )
WE ACCEPT CUSTOM ORDER !
Let me know what you'd like and we'll make it work !
A Music Instrument is a great gift for any occasion to your Wife, Husband, Children, Friends……..
Don’t hesitate to contact us via email :   bruceweiguitar@yahoo.com.tw     for further information
Detailed Product Features :
HARD SHELL CASE INCLUDED
Top Material : Solid Cedar
Back & Sides Material : Solid Indian Rosewood
Strings : Aquila Strings
Headplate Material : Solid Rosewood & Macassar Ebony
Fretboard Material : Solid Rosewood
Bridge Material : Solid Macassar Ebony
Nut & Saddle Material : Real Buffalo Bone
Finish : Polished Satin
Scale Length : 17"
Overall Length : 27 1/4" (691 mm)
Body Width : 9 3/8" (237 mm)
Body Depth : 77 mm
Fingerboard Width At Nut : 35 mm
Fingerboard Width At 12th Fret: 43 mm